مکانیک خودرو
 
تشریح سیستم های مختلف خودرو

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ 1385/05/06 توسط سید حسین حسینی

: چرا گیربکس اتوماتیک

از مزیت های گیربکس اتوماتیک این است که دنده ها را بطور خودکار تعویض می کند و وظایف راننده را کاهش می دهد، در نتیجه او مجبور نخواهد بود در تعویض دنده ها مهارت خاص رانندگی را داشته باشد.در این نوع  سیستم های انتقال قدرت ، متناسب با مقاومت مسیر حرکت ،که به وزن،سرعت و موقعیت خودرو بستگی دارد ، در مواقع لزوم تعویض دنده ها بطور خودکار صورت می گیرد.در جعبه دنده های معمولی سرعت بیش از حد و یا ناهماهنگی بین سرعت چرخهابه ویژه اگر راننده غیر ماهر باشد، به استهلاک سریع قطعات خواهد انجامید ، در صورتیکه در جعبه دنده های اتوماتیک راننده تنها به اهرم تغییر وضعیت دنده ها و پدال گاز برای سرعت گیری نیاز دارد. گیربکس های اتوماتیک به مجموعه ای به نام مبدل گشتاور مجهز می باشند.مجموعه نامبرده با روغن کار   می کندو دوام کافی دارد . با انتقال حرکت آرام از موتور، از وارد شدن ضربات ناگهانی به اجزای مسیر انتقال قدرت جلوگیری میکند و در نتیجه تعمیرات را کاهش میدهد.

البته اکثرا این نوع گیربکس ها را برای بزرگراهها می پسندند و برای داخل شهر سیستم دستی محبوب تر است.

 

در مورد سوال یکی از دوستان باید مطلبی را بگم و ان این هست که شتاب گیری دنده دستی به وضوح از دنده اتوماتیک بیشتره و این دلیلی هم هست که در مسابقات اتوموبیل رانی از دنده ای استفاده می کنند و این مساله در مورد ترافیک های شهری هم مطرح هست .

ولی اتوماتیک هم مزیت های خودشو داره مانند مصرف سوخت کمتر و همچنین برای افرادی که مهارت کمی در رانندگی دارند خیلی موثره .

 

 

  
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک